A két bezzeg ország gazdasági csodája gyenge lábakon áll- legalábbis a Capital Economics elemzői szerint.
Londoni pénzügyi elemzők rávilágítottak arra, hogy nem lenne meglepő, ha több "kis" euróövezeti tagország, mint például Szlovénia, Szlovákia, vagy éppen Málta kerülne szembe egy ciprusihoz hasonló válsággal.
Málta és Szlovákia esetében még nem alakult ki nagyobb probléma ,csak előjelek vannak .Olyan előjelek, melyek Szlovénia eurozónába való csatlakozása után jelentkeztek.
Szlovénia 2004-ben lett EU tag, 2007-ben, rekord gyorsasággal pedig bevezette az eurót, mely a szlovén kormány remek gazdaságpolitikájának volt köszönhető. Ám hamar kiderült, hogy nem tudják tartani azokat a számokat a továbbiakban, amit a maastrichti kritériumok megkövetelnek: Az államadósság például a GDP 55%-ára szökött fel a 2008-ban mért 22%-ról.
Azok a fránya bankok
Ami Izlandot csődbe jutatta, és majdnem Ciprust is, most Szlovéniát fenyegeti. A bankrendszer. A bankok több, mint 50%-a állami tulajdonban van, így ha valamelyik bank pénzügyi gondokkal néz szembe, az államnak kell finanszíroznia azt, hogy megmentse. Egy olyan országnak, mely 58 milliárd dolláros GDP-jével a világ országai közül a 83. helyet foglalja el.-IMF
Az elmulasztott törlesztések mértéke óriási, eléri a 7 milliárd dollárt, ez pedig nagy teher a bankok számára, előbb utóbb az államnak kell segítséget adnia nekik, ezért minimum egy 2 milliárd eurós mentőcsomagot kell létrehoznia az újonnan választott az kormánynak.
Zöldfülű kormány
Igen ám, de az új kormány komoly támadásokkal nézz szembe nemhogy az ellenzék részéről, de külföldi elemzőktől, sajtóorgánumoktól is. Janez Sustercic, volt szlovén pénzügyminiszter szerint az új kormány nem tudja megfelelően kezelni a kialakult állapotot, mert ahelyett, hogy privatizálná a veszteséges vállalatokat, makacsul ragaszkodik hozzájuk.
Az STA hírügynökség egyenesen harmadrangúnak nevezte a kabinetet, egy közvéleménykutató cég által elvégzett elemzés szerint pedig a megkérdezettek 75%-a a kormány bukását legkésőbb egy éven belülre teszik. A kormány viccet csinált magából, mikor minden komoly szakember nemet mondott a pénzügyminiszteri posztra (erről eszünkbe juthat a 2009-es "Találd meg az új miniszterelnököt" magyar paródia is), ehelyett egy olyan ember vette át a széket, mely bankja olyan sok rossz hitelt halmozott fel, hogy az már működését veszélyeztette.
Összegzés
A helyzet az, hogy van egy rossz, többségében állami tulajdonban lévő bankrendszer, egy rosszul működő, az ellenzék és szakemberek által célkeresztbe vett kormány, mely nem képes kezelni a problémát egy megfelelően kidolgozott gazdasági programmal. Habár jobb helyzetben van, mint Ciprus, ugyanis a bankbetétek döntö tőbbsége hazai kézben van, a külföldi betétesek aránya elenyésző, továbbá az ország államadóssága sem olyan hatalmas, mint Ciprusnak.
Ha viszont nem tudnak előállni egy saját mentőcsomaggal, akkor külső segítségre lesz szükségük. A kormánynak így is meg vannak számlálva a napjai, kérdés, hogy mennyi választót fognak elveszteni.
Meg lehet állapítani, hogy a maastrichti kritériumok egyszeri, görcsös teljesítése nem tartható fenn a továbbiakban, és hogy az euróövezeti tagság sem jelent életbiztosítást (Írország, Portugália, Spanyolország, Olaszország, Ciprus, Szlovénia,.... ki a következő?).
A kérdés pedig a következő: Megéri belépni az euróövezetbe?